Παράθεση Αρχική ανάρτηση από ISMINI_82 Προβολή Ανάρτησης
Καλημερα
Μετα απο τις συζητησεις που εχουμε κανει εδω προσπαθησα να ομαδοποιησω τις παραγραφους 1α εως και 1στ του Αρθρου 14 μια και εγω με τις πολλες περιπτωσεις ποτε δεν τα πηγαινα καλα....... .Εχω καταληξει σε καποια συμπερασματα τα παραθετω και οποιος θελει ας πει καμμια αποψη .

Ποτε υπαρχει υποχρεωση για αποσταση Δ απο το πισω οριο


Στο πισω οριο υπαρχει παντα υποχρεωση ακαλυπτου διαστασεως τουλαχιστον Δ εκτος αν στο ομμορο οικοπεδο υπαρχει κτισμα (ανεξαρτητου χρησης και χρονολογιας κατασκευης) το οποιο εφαπτεται στο οριο.
Αν εφαπτεται λοιπον ο ομμορος το κτιριο μας ειτε τοποθετειται σε επαφη με το οριο ειτε σε αποσταση Δ (που δεν μπορει να μειωθει με χρηση της &1στ)

Ποτε υπαρχει υποχρεωση για αποσταση δ απο το πλαγιο οριο:

Στο πλαγιο οριο υπαρχει υποχρεωση ακαλυπτου διαστασεως τουλαχιστον δ οταν ισχυουν ταυτοχρονα οι τεσσερις πιο κατω οροι:
-Ειμαστε σε περιοχη που ισχυε το πρωην πανταχοθεν ελευθερο συστημα δομησης ή ασυνεχες (και μονο αυτα )
-Στο ομμορο οικοπεδο υπαρχει κτισμα που ειναι κατασκευασμενο μετα την ενταξης της περιοχης στο σχεδιο
-Η αποσταση του ομμορου κτισματος απο το πλαγιο οριο ειναι >
-Το ομμορο κτισμα εχει ανοιγματα προς το πλαγιο οριο

Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις δεν εχω υποχρεωση για υποχρεωτικο ακαλυπτο προς το πλαγιο οριο και ειτε εφαπτομαι στο οριο ειτε αφηνω προαιρετικο ακαλυπτο διαστασης τουλαχιστον δ (που δεν μπορει να μειωθει με χρηση της &1στ)
.......
καλησπερα θα ηταν ευκολο να μου εξηγησεις το ''ταυτοχρονα και για τα τεσσερα αρθρα'' σε παρακαλω ?
Δηλαδη εαν ισχυει μονο το ενα απο τα αρθρα δεν εχουμε υποχρεωση αποστασης δ ?
Το ρωτω διοτι εχω σε πλαγιο οριο κτισμα το οποιο: εχει ανοιγματα + ειναι και σε αποσταση περιπου 3μετρων + η αδεια του εχει βγει με ΓΟΚ ή ΝΟΚ (δε το ξερω ακομη) + στη περιοχη δεν ισχυουν τα παλαιοτερα συστηματα δομησης.
Πρεπει να τηρησω λοιπον αποσταση δ απο τα πλαγια? Διοτι αν ισχυει το ''ταυτοχρονα'' το οποιο ανεφερες τοτε δε χρειαζεται να αφησω αποσταση δ !?!

ευχαριστω